خانه » مقالات » نحوه صحیح اتوکشی

نحوه صحیح اتوکشی

اتو یک وسیله کاربردی است که وجود آن از الزامات هر خانه‌ای می‌باشد. اگر فکر می‌کنید اتو کردن کارسخت و کلافه کننده‌ای است شاید بخاطر این می‌باشد که به نحوه صحیح اتو کشی آگاهی ندارید.
در این مقاله سعی براین شده که مفهومی از نحوه صحیح اتوکشی را به زبان هرچه ساده‌تر برای شما عزیزان فراهم کنیم.

با اتو کردن لباس‌ می‌توان چین و چروک پارچه را از بین برد تا لباس زیباتر جلوه کند. بسیاری از لباس‌ها ممکن است آماده پوشیدن باشند، اما چروک‌های کوچکی قابل مشاهده است که می‌توانید آنها در عرض چند دقیقه بر‌طرف کنید.

اگر در زمان اتو کشی احتیاط لازم را نداشته باشید و یا به روش نادرست کاری را انجام دهید ممکن است به الیاف لباس صدمه بزنید و یا دچار سوختگی شوید. بنابراین بکارگیری نکات ایمنی در حین کار از الزامات نحوه صحیح اتوکشی می‌باشد، پس با دقت به آن توجه کنید.

آموزش نحوه صحیح اتوکشی و استفاده از اتو

قبل از استفاده از اتو مواردی است که باید به آنها توجه شود و درصورت بی توجهی به این مسائل ممکن است نتیجه مطلوبی که انتظارش را دارید حاصل نشود.

Clothing-profile

ابتدا از تمیز بودن کف اتو و سطح مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. برچسب‌های لباس را بادقت مطالعه کنید تا متوجه شوید چه دستورالعملی را برای اتو کشی باید رعایت کنید و اگر دستوری نوشته نشده یا برچسب مربوطه را ندارد، از جنس پارچه مطمئن شوید و دستورالعمل مربوط به پارچه را بر روی اتو تنظیم کنید. بسیاری از دستگاه‌ها بر اساس نوع پارچه لباس تنظیم می‌شوند.

محل اتو کشی را تنظیم کنید و در صورت امکان بهتر است از میز اتو استفاده نمایید.Ironing-table-and-water-dish

میز اتو برای جذب گرما و رطوبت بدون آسیب رساندن به لباس طراحی شده است اما اگر به میز اتو دسترسی ندارید از یک سطح صاف و محکم مانند یک میز یا زیر دستی استفاده کنید.
همچنین مطمئن شوید سطحی که برای اتوکشی انتخاب کرده‌اید نسبت به حرارت حساس یا قابل اشتعال نباشد.

مخزن آب دستگاه را تا لبه آبریز، از آب تصفیه شده پر کنید و اگر دستگاه شما دارای قابلیت بخار می‌باشد ممکن است به اضافه کردن آب حین اتو کشی نیاز پیدا کنید، که برای این کار لازم است یک ظرف به شکل پارچ که معمولا داخل جعبه اکثر دستگاه‌ها وجود دارد داشته باشید.

توجه کنید آبی که برای اتوکشی و بخار استفاده می‌کنید بهتر است جوشانده شود و یا از آب بدون املاح استفاده نمایید تا منافذ بخار دستگاه مسدود نشود و طول عمر وسیله شما افزایش پیدا کند.

درجه اتو

تنظیمات اتو را بر روی حرارت مناسب با جنس پارچه مورد نظر تنظیم کنید. بعد از انتخاب درجه حرارت و حالت اتو کشی، دستگاه شروع به داغ شدن می‌کند.
چند ثانیه منتظر شوید تا دستگاه به دمای مورد نظر برسد و گرم شود.

سطح گرمای اتو اغلب بر اساس نوع خاصی از پارچه تعریف شده است. به عنوان مثال پنبه به خوبی در دمای بالا و بخار زیاد پاسخ می‌هد اما برخی از پارچه‌های مصنوعی در صورتی که در معرض چنین درجه حرارت یا بخاری قرار بگیرند ممکن است بسوزد یا آب شود بنابراین توجه داشته باشید که از تنظیم نامناسبی استفاده نکنید.

در این موارد ابتدا با کمترین درجه حرارت اتوکاری را شروع کنید، تا به درجه مطلوب برسید و اگر می‌خواهید بیش از یک لباس را با این شرایط اتو کنید نیاز نیست بعد از اولین مرتبه منتظر شوید تا دستگاه خنک شود بلکه می‌توانید با همان درجه حرارت به اتو کشی خود ادامه دهید.

ironing

لباس را روی سطح مورد نظر قرار دهید به صورتی که کاملا صاف باشد سپس اطمینان حاصل نمایید که روی لباس چین و چروکی وجود نداشته باشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر ابتدا از قسمت‌های سخت و جاهایی که خط اتو دارند شروع کنید.

هر قسمت را به صورت جداگانه بر روی محل اتو کشی قرار دهید برای مثال اگر شما یک پیراهن را می‌خواهید اتو بکشید ابتدا یقه را تا کرده و نسبت به خط تای یقه با دقت عمل کنید سپس قسمت دکمه و سردست، شانه‌ها، چاک‌ها و در نهایت قسمت‌های اصلی پیراهن را اتو بزنید.

Steam-Iron

دقت داشته باشید که اتو را بطور مستقیم و بدون حرکت برروی پارچه قرار ندهید درصورت حواس پرتی یا بی‌توجهی ممکن آتشسوزی یا حوادث ناخوشایندی اتفاق بیوفتد.

پس از اتو کردن یک طرف، لباس را برگردانده و طرف دیگر آن را اتو بکشید تا کاملا صاف شود و اگر بر اثر اتوکشی چروک ایجاد شد با کشیدن دو طرف چروک و اتو کشی، مجدد همین کار را تکرار کنید تا نتیجه مطلوب حاصل گردد و هرگونه چین و چروک حاصل از اتو کشی از بین برود و دو طرف لباس کاملا صاف شود.

Polo-shirt

نکته مهم این است که بعد از اتو کشی بلا فاصله لباس را از چوب لباسی آویزان کنید و آنها را روی هم نریزید زیرا به دلیل گرم بودن لباس احتمال اینکه مجددا چروک ایجاد شود بسیار زیاد است بنابراین لباس را آویزان کرده و اجازه دهید کمی هوا بخورد سپس لباس آماده برای تا کردن یا آویزان کردن داخل کمد می‌باشد.

نکات مهم

  • توجه داشته باشید مخزن آب دستگاه در هنگام اتو کشی پر باشد.
  • قسمت جلویی اتو که دارای نوک باریک است مخصوص اتو کشی نقاط سخت و حساس مثل یقه، آستین پیراهن و دمپای شلوار می‌باشد.
  • از جای قرار گیری دستگاه مطمئن شوید تا اتو از روی میز نیوفتد و دچار حادثه نشوید.
  • همیشه به اتو توجه داشته باشید و در اسرع وقت آن را خاموش کنید و در هنگام روشن بودن، دستگاه را بصورت ایستاده قرار دهید تا از سوزاندن لباس و اشخاص جلوگیری نمایید.
  • اتو را از دسترس افراد ناتوان و کودکان دور نگه دارید.
  • در انتها بعد از اتمام کار وسایل خود را مرتب کرده و هر یک را در جای مخصوص خود قرار دهید.

امیدوارم از مطلب ما در رابطه با نحوه صحیح اتو کشی راضی بوده باشید.

نظرات و سوالات خود را در کادر زیر برای ما بنویسید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

دوستان عزیزی که خواستار مطالب یا آموزش خاصی هستند یا کسانی که در آموزش خاصی مهارت دارند میتوانند برای ما بنویسند تا در مقالات بعدی از آنها استفاده کنیم و یا مطالب درخواستی شما را منتشر نماییم.

ازینکه همراه ما بودید سپاس گزاریم.

جهت مشاهده محصولات اتو کشی و دسترسی آسان روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاهده محصولات

مطلب پیشنهادی

بهترین مدل جاروبرقی بوش

بهترین مدل جاروبرقی بوش

اگر قصد خرید جاروبرقی دارید، بدون شک جاروبرقی بوش بهترین انتخاب پیش روی شماست. جاروبرقی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *