خانه » مقالات » انواع کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسورها جزو اصلی یک سیستم تهویه مطبوع و کولر گازی به شمار می‌آیند. این وسیله در اصل گاز را از اواپراتور مکش و به سمت کندانسور هدایت می‌کند. هرکدام از کمپرسورها مزیت و شرایط کاربرد خود را دارند. در ابن مقاله با انواع کمپرسور در کولر‌های گازی آشنا شده و خواهید آموخت که هر یک از این کمپرسورها چه کاربرد و برتری‌هایی دارند.

متداولترین کمپرسورهایی که برای تجهیزات تهویه مطبوع و کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • کمپرسور پیستونی (Reciprocating)
  • کمپرسور روتاری (Rotary)
  • کمپرسور اسکرال (Scroll)

کمپرسور پیستونی (Reciprocating)

از یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن مبرد استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی: ظرفیت این کمپرسورها معمولا بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو (BTU) است و عیب اصلی آن‌ها تولید صدای زیاد است. به کمپرسورهای پیستونی، کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز می‌گویند.

کمپرسور روتاری (Rotary)

کمپرسورهای روتاری دارای مکانیزم جابه‌جایی مثبت و از نوع چرخشی هستند. معمولا در جاهایی که حجم فشار و هوا بالا است، از کمپرسورهای روتاری به جای پیستونی استفاده می‌شود. کمپرسورهای روتاری را با ظرفیت‌های ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ بی تی یو (BTU) تولید می‌کنند. کمپرسورهای روتاری صدا کمتر تولید می‌کنند و مصرف بهینه‌تری دارند.

کمپرسور اسکرال (Scroll)

به کمپرسورهای اسکرال، کمپرسورهای مارپیچی نیز گفته می‌شود. حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی سبب فشرده شدن گاز می‌شود. بدین صورت‌که یکی از مارپیچ‌ها ثابت و دیگری متحرک می‌باشد و حرکت حلزون متحرک سبب فشرده شدن گاز می‌شود.

عملکرد کمپرسور اسکرال به شکل زیر است:

 

کمپرسور اسکرال

مطلب پیشنهادی

اتو-بخار

نحوه صحیح اتوکشی

اتو یک وسیله کاربردی است که وجود آن از الزامات هر خانه‌ای می‌باشد. اگر فکر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *