۱۵۰ نکته برای حفظ آرامش در محیط کار – قسمت دوم

قسمت اول این مقاله را نخوانده‌اید؟ مطالعه قسمت اول این مقاله

چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم

***

چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم. جمله‌ای ساده و خوشایند که برای برخی از ما به یک آرزو می‌ماند، اما این جمله‌ی ساده، راهکارهای ساده‌ای نیز دارد. نکاتی که در عین سادگی پاسخگوی این نیاز خواهند بود که چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم.

پس با وبلاگ هورانه همراه باشید و پس از یادگیری این نکات، آن‌ها را در محیط کار خود به کار گیرید تا در محیط کار آرامش داشته باشید.

با محرک‌ها مقابله کنید

می‌دانیم که محرک‌های مختلف با اعصاب ما بازی می‌کنند، پس با وجود این همه محرک ما نمی‌توانیم آرامش داشته باشیم. ولی می‌توانیم ورزش کنیم، چای بنوشیم و غذاهای سالم بخوریم تا به کمک آن‌ها بتوانیم با محرک‌ها مقابله کنیم و به آرامش برسیم.

 

از شر مهلت‌های مقرر آسوده شوید

وقتی کسی برای انجام کاری مهلتی برای شما تعیین می‌کند، زود آن را به عنوان فرصتی برای خود تعبیر کنید. فرصتی که هر طور دلتان بخواهد می‌توانید از آن استفاده کنید. به این ترتیب شما تصمیم گیرنده خواهید بود و نه کس دیگر.

میوه بخورید

میوه بخورید

به جای غذای مختصری که به زحمت درست می‌شود، میوه بخورید تا در طول روز احساس آرامش بیشتری بکنید.

 

آرام نفس بکشید

تنفس آرام و عمیق، عامل همه پیروزی‌ها درهنرهای رزمی، تئاتر و رسیدن به آرامش است. عمیق و آرام نفس بکشید و به صدای هر نفسی که می‌آید و می‌رود گوش کنید. به این ترتیب آرامش پیدا خواهید کرد.

 

از دوستان خود استفاده کنید

تنها بودن هیج امتیازی ندارد. وقتی مشکلاتتان را با کسانی که به شما نزدیکند در میان می‌گذارید، از سنگینی و فشار آن‌ها کم می‌شود. دوست یعنی کسی که در چنین لحظه‌هایی به درد آدم بخورد.

قدم زدن

قدم بزنید

وقتی نگرانی‌هایتان زیادتر می‌شود، وقتی مشکلات شما را از پا می‌اندازد. کار خود را کنار بگذارید و به سرعت شروع کنید به قدم زدن.

 

به موقع از حجم کارها کم کنید

اینکه بدانید، چه وقت از حجم کارهای اضافی و فعالیت‌های اجتماعی خود کم کنید، نشانه این است که برای خوب کار کردن و پرکاری بیش از حد تفاوت قا‌ئل هستید.

 

سعی کنید جنبه مثبت را ببینید

دیدن جنبه‌های مثبت هر چیز و خوش بودن در زندگی کار راحتی نیست. اما اگر زحمت جست و جو را به خود بدهید، خلاقیت شما به کار می‌افتد و آن‌ها را مشخص خواهد کرد.

 

صلح و آشتی برقرار کنید

چرا بار پشیمانی و بدخواهی را به دوش می‌کشید؟ با چیزهایی که از آنها می‌گریزید آشتی کنید تا به آرامش برسید.

سکوت

از سکوت استقبال کنید

اگر سکوت را نه به عنوان نبودن صدا، بلکه به عنوان لحظه آرامش و صلح و صفا در نظر بگیرید، به زودی این حالت زیبا را تحسین خواهید کرد.

به دنبال راحتی‌های کوچک باشید

راحتی یکی از عناصر مهم آرامش است. دمای مناسب، صندلی راحت، لباس راحت، این چیزها را جدی بگیرید.

 

ابروهایتان را بالا بیندازید

یک راه حل ساده، برای رهایی از فشارهای عصبی که در صورت و ابروها جمع می‌شوند، با «تعجب» نگاه کردن است. برای رهایی از این کار کمی ابروهایتان را بالا بیندازید، آن قدر که گوشه‌های دهان نیز کمی به بالا کشیده شوند.

قهوه

قهوه نخورید

علی رغم فضای لذت‌بخشی که بیشتر وقت‌ها قهوه در آن فضا و محیط نوشیده می‌شود، این نوشیدنی محرک باعث می‌شود که تا ساعت‌ها بعد از مصرف آن، نگرانی‌های شما افزایش یابد. به جای قهوه یک ماده بدون کافئین مانند چای جایگزین آن کنید.

 

به خودتان استراحت بدهید

با انجام یک کار و قبل از شروع به کار دیگری، چند دقیقه استراحت کنید و سپس کار جدید را شروع کنید. فراموش نکنید، همین چند دقیقه می‌تواند خستگی شما را از بین ببرد و برای کار بعدی آماده شوید.

 

شام سبک بخورید

غذاهای سبک و غذاهای ساده‌ای که راحت هضم می‌شوند، غذاهایی هستند که به عنوان «آرامبخش» شناخته شده‌اند. شب‌ها غذای سبک بخورید. نه به این دلیل که برای سلامتی شما مفید هستند، بلکه خوردن آن‌ها، احساس خوبی به شما می‌دهد.

 

منتظر برنامه کاری شوید

اگر می‌خواهید آرامش خود را حفظ کنید، هرگز به جلسه‌ای نروید که نتیجه آن نامشخص است.

ضربان قلب

ضربان قلب خود را احساس کنید

آرام نفس بکشید و به ضربان قلب خود گوش دهید. این جمله را با خود تکرار کنید:«ضربان قلب من منظم و آرام است.» در یک چشم به هم زدن، اثر آن را مشاهده می‌کنید و آرام می‌شوید.

 

مخفیگاه دنجی برای خود در نظر بگیرید

جای به خصوصی پیدا کنید ـ اتاق یا گوشه‌ای ـ که در آن احساس آرامش و راحتی کنید. هر وقت به آرامش احتیاج پیدا کردید به آنجا بروید و در آرامش بنشینید.

 

کفش‌هایتان را درآورید

معمولا وقتی می‌خواهید راحت باشید، اولین کاری که می‌کنید این است که کفش‌هایتان را در می‌آورید. پس اگر گاهی دچار فشار عصبی شدید، کفش‌هایتان را در آورید و سعی کنید راحت باشید.

 

با برنامه قدم بردارید

اگر بدانید که به کجا می‌روید و مقصدتان مشخص باشد، در راه، آرامش بیشتری احساس می‌کنید. پس با برنامه قدم بردارید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

 

ورزش کنید

اگر به طور مرتب ورزش کنید، بهتر می‌توانید خود را با شرایط مختلف سازگار کنید و ورزش به شما آرامش، سلامتی و رضایت بیشتری می‌بخشد.

 

محدودیت‌های خود را بشناسید

مشخص است که در یک زمان خاص، تنها می‌توانید کار به خصوصی را انجام دهید یا چیز خاصی را به دست آورید. محدودیت‌های خود را تشخیص دهید و با کاری که انجام می‌دهید،‌ احساس آرامش کنید.

 

قلمرو خود را تعیین کنید

یکی از محدودیت‌های بزرگ زندگی، زیستن با استانداردهایی است که دیگران برای ما تعیین می‌کنند. برای استفاده از استعدادها و توانایی‌های خود، این قلمرو را با معیارهای خودتان بسازید.

 

کامل کردن کار را به دیگران واگذار کنید

اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید بعضی کارها را کامل کنید، آن را به عهده دیگران بگذارید و تنها در حد توانایی خود کار کنید. در این صورت به رضایت و آرامش می‌رسید.

 

ترک عادت کنید

بسیاری از فشارهای عصبی،‌ از بعضی عادت‌ها ناشی می‌شوند. بنابراین عادت‌های خود را ترک کنید و در عوض چند بار در روز کارهای دیگری انجام دهید. با این کار در مسیر رسیدن به آرامش قرار خواهید گرفت.

 

مردم‌دار باشید

روابط خوب اجتماعی، راه ساده و لذت بخشی است برای غلبه بر فشارهای روانی، به خصوص برای کاستن فشارهایی که از تنهایی و جدایی ناشی می‌شود. برای آرامش، بدون آنکه از کسی توقعی داشته باشید با مردم معاشرت کنید.

 

خود را به بازی بگیرید

اگر با ضمیر ناخودآگاه خود بازی کنید، این بازی به شما کمک می‌کند که احساس آرامش و راحتی کنید. از انجام کارها لذت ببرید، وانمود کنید که اوضاع بر وفق مرادتان است و بیشتر به قوه تخیل خود متوسل شوید تا به عقلتان.

 

پس از رسیدن به هدف حتما استراحت کنید

وقتی مسیر رسیدن به هدف آسان‌تر می‌شود که برای دستیابی به آن برای خود پاداش قائل شوید.

 

تغییر را خوب تعبیر کنید

اگر تغییرات گوناگون در زندگی را بپزیرید، می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید. سعی کنید که از هر تغییری تجربه‌ای بیندوزید و آن تجربه را در راه رسیدن به هدف به کار برید.

 

عادت کنید که خونسرد باشید

می‌توانید با پذیرفتن ویژگی‌های سطحی یک فرد آرام، به آرامش برسید. آرام بایستید، فک‌هایتان را روی هم فشار ندهید، انگشت‌‌هایتان را به هم گره نکنید و صورت خندانی داشته باشید.

 

از هوای تازه استفاده کنید

شما چه در فضای باز باشید و چه صندلی خود را کنار پنجره بگذارید، هوای تازه می‌تواند در مقابله با فشار روانی و نگرانی‌های شما نقش مهمی ایفا کند.

 

به خود تلقین کنید که بر کارها تسلط دارید

باوراندن ضمیر ناخودآگاه به این مطلب که شما بر اعمالتان کنترل دارید، ساده و شگفت‌آور است. تنها راه رسیدن به این مسئله، این است که وانمود کنید بر کاری که انجام می‌دهید تسلط دارید.

 

به یک سال گذشته نگاه کنید

اگر می‌خواهید اهمیت مشکلات امروزتان را بدانید، فرض کنید اگر چند سال بعد،‌ به این مشکلات نگاه کنید، تا چه اندازه مهم خواهند بود.

 

روی نقطه آرامش انگشت بگذارید

در دو طرف استخوان بینی نقطه‌ای وجود دارد که به نقطه «آرامش» معروف است. آن نقطه‌ها و دور چشمانتان را به آرامی بمالید و ببینید که فشار روانی چگونه از بین می‌رود.

شاد بودن

بخندید

وقتی خوشحال هستید، مطمئنا ناراحت نیستید، پس احساستان را با خنده نشان دهید.

 

به درخت تکیه دهید

در وجود درخت‌ها نوعی آرامش نهفته است. درخت مناسبی را در نزدیکی خودتان انتخاب کنید و هر وقت احساس خستگی و فشار کردید به آنجا بروید.

 

ابروهای خود را لمس کنید

پس از گذراندن یک روز سخت، اثرات خستگی و نگرانی‌ها در ناحیه صورت جمع می‌شوند. برای رهایی از این وضع، با نوک انگشتانتان -در حالی که به شدت فشار می‌دهید- از پیشانی تا پشت سر خود را لمس کنید.

 

آرام بجوید

موقع غذا خوردن اگر هر لقمه را به آهستگی بجوید، نه تنها به تجدید قوای فکری خود کمک می‌کنید، بلکه احساس آرامش هم خواهید کرد. این کار به خصوص در محیط‌هایی که باید به سرعت کار کرد، ضروری است.

 

آرامش را در جای خاصی بیابید

شما ممکن است آرامش را برای مثال در وسط اتاق بیشتر احساس کنید تا در گوشه‌های آن یا دور از جمعیت تا در میان آن، تا در پارک به جای آسانسور. آن جای خاص را پیدا کنید و آرامش را در آنجا بیابید.

 

به حرکت شکم خود توجه کنید

وقتی نفس عمیق می‌کشید، پرده دیافراگم باد می‌کند و شما احساس می‌کنید شکمتان بالا می‌رود. در طول روز به این حرکت توجه کنید و به آسانی احساس آرامش کنید.

 

برنامه سالم‌سازی را با خوردن یک کیوی آغاز کنید

بعضی مواد خوراکی سرشار از پتاسیم هستند، مانند کیوی و موز. خوردن این میوه‌ها احساس تندرستی و خوشحالی به همراه می‌آورند.

 

نکته مهم در کار

برای داشتن آرامش در محیط کار، چیزی مهم‌تر از این نیست که بدانید، چه کاری را باید انجام دهید. باید بتوانید در مورد کارتان سوال کنید، آن را برنامه‌ریزی و تکرار کنید. به این ترتیب می‌بینید، بر کارهایتان کنترل دارید.

 

به دیگران اجازه پیشرفت بدهید

برای حفظ سلامت فکری در زمان انجام کار، بهترین شیوه محول کردن بعضی کارها به دیگران است. رمز موفقیت در انجام کار، تمرکز بر کارهایی است که خودتان می‌توانید بهتر انجام دهید و دست کشیدن از کارهایی است که دیگران بهتر انجام می‌دهند.

 

همنشین افراد آرام باشید

آرامش مسری است. از بودن در کنار افراد آرام لذت ببرید. نه برای تحریک‌پذیری، بلکه برای رسیدن به احساس آرامشی که آنها منتشر می‌کنند.

 

بخواهید و بگیرید

یکی از مسائل مهم و قابل توجه در محیط کار این است که:

اگر چیزی را می‌خواهید، ساده‌تر این است که آن را مطرح کنید، تا این‌که منتظر شوید تحویلتان بدهند.

 

پلک‌هایتان را پایین بیاورید

می‌توانید با پایین آوردن پلک‌ها، چند لحظه‌ای احساس آرامش کنید. اگر همزمان با بستن پلک‌ها بگذارید ماهیچه‌های صورتتان هم انقباض نداشته باشند، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد.

 

از ایستادن در صف بپرهیزید

بیشتر وقت‌ها، تنها جای آرام در صف، قسمت جلو آن است. اگر می‌توانید تلفن کنید، دور نگار ارسال کنید و یا بنویسید و هر کاری که لازم است انجام دهید تا در صف نایستید. اما اگر نتوانستید، دو برابر مدت زمانی که برای رسیدن به جلو صف لازم است در نظر بگیرید تا کمتر دچار فشار عصبی شوید.

 

با مشکلات روبه‌رو شوید

به انجام رساندن کار، حتی با مشکلات و زیر فشار عصبی بهتر از به تعویق انداختن آن است. روبه‌رو شدن با مشکل، پیروزی بزرگی است. سعی کنید با هر مشکلی که روبه‌رو می‌شوید، راه حلی برای آن پیدا کنید. به این ترتیب راه را برای رسیدن به آرامش ذهنی خود هموار کرده‌اید.

 

وظایف خود را انجام دهید

اگر در شرایط رقابتی قرار گرفتید، بدانید که با آگاهی از روند اوضاع، احساس امنیت بیشتری خواهید کرد. مطالعه کنید، آماده باشید و موضوع را بدانید. به این ترتیب منبعی برای آرامش خواهید داشت.

 

زندگی کنید

خلاف آنچه تصور می‌کنید، رئیس‌تان، بیشتر به خود می‌رسد تا به کارش. شما هم، این توازن را در زندگی حفظ کنید تا به آرامش برسید.

 

الگو‌های کاریتان را تغییر دهید

در موقع انجام کار، اگر احساس خستگی کردید، سراغ کار دیگری بروید، کاری انجام دهید که قبلا انجام نمی‌دادید، به چیزهایی فکر کنید که قبلا به آن توجه نداشتید. در صندلی فرد دیگری بنشینید.

 

به خودتان سخت نگیرید

به نظر بسیاری از متخصصان، در محیط‌های کار بیشترین فشار از طرف خود شخص بر او وارد می‌شود. این فشارها گاهی از زیاده خواهی هاست، گاهی از برنامه‌ها و مهلت‌هایی است که برای خود تعیین می‌کند، منطقی بیندیشید تا جایی برای آرامشتان وجود داشته باشد.

 

به زندگی ادامه دهید

معمولا انسان‌ها عادت‌های خنده‌داری دارند، گاهی می‌خواهند گذشته را بسازند. گاهی هم این مسئله برایشان مهم می‌شود که چه کار کرده‌اند، چه کار ممکن بود انجام دهند، چه کار باید انجام می‌دادند.

افراد آرام معمولا به خود می‌گویند که برای تغییر گذشته، هیچ کاری نمی‌شود کرد، سپس به لذت بردن از زندگی ادامه می‌دهند.

 

صدای زنگ تلفن را کم کنید

صدای زنگ تلفن که گاه و بی‌گاه بلند می‌شود، ناخودآگاه اعصاب شما را خرد می‌کند. اگر نمی‌توانید، تلفنی که صدای زنگ ملایمی دارد بخرید، لااقل صدای زنگ تلفن‌تان را تا حد امکان کم کنید.

 

کارفرمای خود را، خودتان انتخاب کنید

اگر همانطور که شغل خود را انتخاب می‌کنید، بتوانید کارفرمای خود را هم انتخاب کنید، به جای اینکه او شما را انتخواب کند، همیشه بر کارتان تسلط خواهید داشت.

 

بیست دقیقه راه بروید

هروقت احساس کردید که تحت فشار هستید و یا از نگرانی خاصی رنج می‌برید، بیست دقیقه تند تند راه بروید به‌طوری که شانه‌هایتان عقب و سرتان بالا باشد. مطمئن باشید آرامش به دنبالتان خواهد آمد.

 

ویتامین‌های ویژه بخورید

ویتامین‌های A, C, E و بعضی از ویتامین‌های B یا به عبارتی ضداکسیدانت‌ها*، خاصیت شفا بخش و ضد سالخوردگی دارند و در ضمن آرام‌بخش نیز هستند.

*ضداکسیدانت‌ها: ویتامین‌های ضداکسیدانت ویتامین‌هایی هستند که به مواد دیگر افزوده می‌شوند تا از تخریب مواد به وسیله اکسیژن در بدن جلوگیری کنند و یا دوام آن مواد را بیشتر کند.

 

در مقابل فشار عصبی، آرامش را بشناسید

اگر عضلات خود را منقبض و سپس آن‌ها شل کنید، به تفاوت «فشار» و «آرامش» پی می‌برید. احساس آرامش را بشناسید و رسیدن به آن را تمرین کنید.

 

چرخه نود دقیقه‌ای را فراموش نکنید

چرخه استراحت و کارآمدی فعالیت مغز انسان (خلاقیت، تصور، تجسم و خیال بافی) به گونه‌ای است که پس از هر نود دقیقه فعالیت، به چند دقیقه استراحت نیاز دارد. این چرخه را تکرار کنید و بدانید که چگونه می‌توانید آرامش داشته باشید.

 

دوره‌های تخصصی

یکی از راه‌های مطمئن برای رهایی از کارهای پر فشار، گذراندن دوره‌هایی است که به تکامل نفس انسان کمک می‌کند. به این ترتیب نه تنها فکر شما به مسئله جدیدی متمرکز می‌شود، بلکه راه‌هایی برای یافتن یک شغل خوب و بی‌دردسر هم پیدا می‌کنید.

 

به دنبال اوقات فراغت باشید

به جای آن‌که به دنبال دردسرها و محرک‌ها باشید، از اوقات بی‌کاری خود، برای رسیدن به آرامش استفاده کنید.

 

یواش

می‌توانید با آرام کردن حرکات خود، کم کردن سرعت سخن گفتن یا میزان تنفس‌تان به آرامش برسید.

 

سعی کنید انسان خوبی باشید

بیشتر وقت‌ها خوبی کردن و بخشش به خود شخص هم فایده می‌رساند. چرا که احساس رضایت از شاد کردن دیگران به آرامش خود شخص منتهی خواهد شد.

 

مافوق خود را جدی نگیرید

اگر می‌خواهید بین خود و کسانی که مقامشان بالاتر از شماست، تفاوتی احساس نکنید، سعی کنید آنها را در حالت‌هایی غیر از حالات رسمی و اداری مجسم کنید. اگر رئیس خود را با لباسی که در خانه و هنگام راحتی است، تصور کنید، دیگر به نظرتان تهدید آمیز نخواهد رسید.

 

از راه‌های گوناگون به آرامش برسید

برای رسیدن به آرامش در طی روز، به جای آن‌که تنها به یک راه متکی باشید، از راه‌های کوچک گوناگون استفاده کنید تا این مسیر به نظرتان هموارتر برسد.

 

از پادزهر استفاده کنید

پادزهر سریع طبیعت برای غلبه بر نگرانی‌ها، بابونه است. برای آرامش، یک فنجان چای بابونه بنوشید. در صورت تمایل کمی شکر و آب لیمو به آن اضافه کنید.

 

تصمیم بگیرید که آرام باشید

گه‌گاهی در طول روز به خود اجازه دهید که کمی آرام باشید. فرصتی به خودتان بدهید که فشارها و نگرانی‌ها را از یاد ببرید تا زمان کوتاه‌تر و آرامش حاصل شود.

 

تند نروید

اگر می‌خواهید دوست هیجان زده خود را آرام کنید، خودتان هم آرام باشید و سخنانتان را آرام آرام ادا کنید. به این ترتیب هم شما و هم دوستتان آرام خواهید شد.

 

از درگیری استقبال کنید

کسانی که در محیط کار، با درگیری‌ها با آرامش برخورد می‌کنند، کسانی هستند که انتظار درگیری را دارند، آن را قبول می‌کنند و از آن به عنوان جز مثبت ارتباطات یاد می‌کنند.

 

لباس راحت بپوشید

لباس‌های گشاد و راحت، احساس آرامش فیزیکی ایجاد می‌کنند و حتی راحت هم به نظر می‌رسند.

 

از حالت چهره خود کمک بگیرید

هیچ چیزی بجز خود چهره شما نمی‌تواند فشار روانی و نگرانی‌های چهره‌تان را از بین ببرد. به عنوان یک کار موثر و فوری، حوله مرطوب و گرمی را روی صورت خود بگذارید.

 

از فشار عصبی لذت ببرید

برخی از فشارهای عصبی برای ما خوب هستند. مثل سوار شدن قطار وحشت، انتظار دریافت یک خبر خوش و به سرعت بالا رفتن از پله‌ها. برخی از این فشارها را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. این‌ها به شما کمک می‌کنند تا آرامش خود را حفظ کنید.

 

فکر خود را متمرکز کنید

تمرکز یکی از بخش‌های اصلی آرامش است. با تمرکز بر هر چیز جزئی، می‌توانید افکار خود را آرام کنید. یک ماموریت، یک کار، یک صدا و یک مفهوم می‌تواند بهانه خوبی برای تمرکز باشد. وقتی افکارتان آرام شد، خود به خود به آرامش هم رسیده‌اید.

 

شخصیت افراد تیپ «ب» را داشته باشید

کسانی که مشکلات را ساده می‌گیرند، افراد تیپ «ب» خوانده می‌شوند. آنها انسان‌های آرامی هستند که زندگی را زیاد جدی نمی‌گیرند و می‌دانند چگونه از وجود خود لذت ببرند. اگر شما جز این افراد نیستید، سعی کنید که دست کم یک بار در روز شخصیت افراد تیپ «ب» را داشته باشید.

 

به کارهای مثبت گرایش پیدا کنید

کلمات خوب، تاثیر مثبتی بر احساسات شما می‌گذارند. اگر بتوانید حرف‌ها و افکار خوب را جایگزین انواع بد آن کنید، در یک چشم به هم زدن به آرامش می‌رسید.

 

هیچ کاری نکنید

گه‌گاهی لازم است که کاری نکنیدو کاری نداشته باشید. وقتی در این حالت قرار گرفتید، می‌توانید فکر خود را به آرامش متمرکز کنید.

 

آرم حرکت کنید

وقتی خود را در موقعیت پر فشار می‌بینید، بلند شوید و آرام راه بروید و از منبع تولید فشار دور شوید. این کار بیشتر وقت‌ها به آرامش منجر می‌شود.

 

هر کاری را قبل از شروع کار دیگر، تمام کنید

تنها رایانه می‌تواند چند کار را در یک زمان انجام دهد. کارتان را تمام کنید و بعد کار دیگر را شروع کنید. به این ترتیب افزایش کارتان با افزایش آرامش توام خواهد بود.

 

به یک رژیم غذایی درست فکر کنید

یک رژیم غذایی صحیح، آرامش و سلامتی ایجاد می‌کند. این مسئله زمانی بهتر درک می‌شود که بدانید، آرد جو پوست نکنده، حبوبات و دانه‌های گیاهان، بهترین منابع ضد فشار عصبی هستند و سرشار از ویتامین ب و منیزیم می‌باشد.

 

حجم کار خود را بررسی کنید

معمولا درک شما از میزان کار و مسئولیت، به زمانی برمی‌گردد که باید کار را انجام دهید و نه به مقدار کاری که باید انجام شود. برای حجم و مدت زمان کار خود برنامه‌ریزی کنید تا کارها راحت‌تر انجام شوند.

 

ایست!

در موقعیت‌هایی که فشار عصبی ایجاد می‌شود، اولین قدم برای مقابله با آن، ایستادن، فکر کردن و سنجیدن موقعیت است. هربار که افکار خود و موقعیت‌تان را بسنجید، می‌توانید گامی به سوی آرامش بردارید.

 

گاهی فرار کنید

دنیای صنعتی امروز، شگفت‌انگیز و هیجان آور است، اما گاهی دور شدن از آن لازم است. هر چندوقت یک‌بار به مکان‌هایی غیر صنعتی و ساکت و آرام پناه ببرید.

 

لبخند بزنید

یک لبخند ساده، محرکی تولید می‌کند که باعث تحریک مرکز لذت در مغز می‌شود. از لبخند زدن کمی پا فراتر بگذارید و آن را به خنده تبدیل کنید. می‌بینید که اثر آن چند برابر می‌شود.

 

هر کاری را تقسیم‌بندی کنید و بعد انجام دهید

فشار روانی ناشی از به تعویق انداختن کارها، با تقسیم‌بندی کارهای بزرگ به بخش‌های کوچک‌تر و بعد انجام آنها، از بین می‌رود.

 

گره را شل کنید

کراوات‌ها ممکن است اثری بیشتر از محدودیت فیزیکی به همراه بیاورند:

ممکن است محدودیت احساسی و رفتاری نیز در برداشته باشند. یا گره کراواتتان را شل کنید و یا کراوات نزنید تا آرامش را احساس کنید.

 

خودتان را اصلاح کنید

فقط یک مورد در دنیا وجود دارد که می‌توانیدآن را اصلاح کنید، و آن کاستی‌هایی در وجود خودتان است. اگر سعی کنید، تنها مسائلی را که قدرت اصلاح آن‌ها را دارید، اصلاح کنید، دیگر نگران مسائل غیر ممکن نخواهید بود.

 

سازمان‌دهی شده عمل کنید

هر روز، بیست دقیقه را به تصمیم گیری و سازمان دادن کارها اختصاص دهید و سعی کنید که هر بار حداقل یک تصمیم جدی بگیرید.

 

دیگران را به حال خود بگذارید

اگر در هر کاری، اول خواسته‌های خودتان را در نظر بگیرید و توجهی به دیگران نداشته باشید، آرامش، رضایت و کار آمدی بیشتری به دست می‌آورید.

 

آرامش بیافرینید

هر کار خلاق، خواه نقاشی باشد یا نمایشی، مجسمه سازی، آشپزی و … به همان اندازه که مکمل کارهای دیگر است، آرام‌بخش نیز هست.

 

درون نگر باشید

اگر عقل‌گرایی را کنار بگذارید و به بصیرت خود رجوع کنید، بهترین راهنمایی ممکن را برای رسیدن به آرامش یافته‌اید.

 

تصور خود را درست کنید

یک تصویر ذهنی دقیق از خود بسازید. خودتان را فردی آرام، مشتاق و خوش‌رو ببینید و در طول روز، بارها و بارها به این تصویر مراجعه کنید.

 

کف پایتان را فشار دهید

در کف پا نقاطی وجود دارد که با فشار دادن به آن‌ها، احساس آرامش خواهید کرد. گه‌گاهی این نقاط را با دست فشار دهید و احساس آرامش کنید.

 

رابطه جنسی برقرار کنید

رابطه جنسی نه تنها فشار عصبی را از بین می‌برد، بلکه برای تقویت روحیه نیز موثر است.

 

میلیون‌ها نفر به شما حسادت می‌کنند

مهم نیست که در چه شرایط و موقعیتی هستید، میلیون‌ها نفر حاضرند هر کاری انجام دهند تا موقعیت شما را داشته باشند. سعی کنید جنبه‌های مثبت زندگیتان را تحسین کنید. در نتیجه آرام‌تر خواهید شد.

 

تلفن نکنید

بسیاری از مردم، سعی می‌کنند که در طول روز تماس‌های تلفنی کمی داشته باشند. زیرا در این صورت نظم بیشتری را در زندگی احساس می‌کنند.

 

حرکات دلپذیر انجام دهید

اگر هر روز چند دقیقه‌ای حرکات ساده و دلپذیر یوگا را انجام دهید، غیر ممکن است که احساس فشار کنید.

 

قبل از درگیری فرار کنید

وقتی خشم شما برانگیخته می‌شود، سعی کنید مدت ده دقیقه تند تند راه بروید و بعد حرفتان را بزنید در این صورت هیجان خود را تنها به صورت حرف نشان نداده‌اید.

 

به دنبال چیزهای تازه باشید

سعی کنید از هوای تازه، میوه تازه و گل‌های تازه استفاده کنید.

این تازگی‌ها را هر جا که ممکن است، به زندگی خود اضافه کنید و زیبایی را در کنار آرامش بیابید.

 

یک بار در روز ساکت باشید

سعی کنید دست کم روزی پانزده دقیقه را در سکوت بگذرانید، حتی اگر مجبور شوید برای این کار صبح زود بیدار شوید و این کار را انجام دهید. مطمئن باشید که به آرامش می‌رسید.

 

به ترس جلوه دیگری بدهید

برای آنکه بر ترس خود غلبه کنید، فکر کنید، در موقعیتی هستید که بسیار نگران هستید. بعد این ذهنیت را با چیزهای دیگربیامیزید: مثل پوشیدن لباس‌های مسخره، گذاشتن صورتک‌های رنگ شده و چیزهایی از این قبیل. اگر این تجسم لبخند بر لب شما آورد، کار درست انجام شده است.

 

خود را وادار به خلاقیت کنید

در زندگی سه نیروی خیلی مهم وجود دارند: نابودی، بقا و خلاقیت. این سه نیرو از مثبت‌ترین نیروهای زندگی به حساب می‌آیند. سعی کنید خلاق‌ترین راه زندگی خود را بیابید تا خیلی راحت و آسان به آرامش برسید.

 

سال‌ها به عقب برگردید

اگر دوران کودکی شما، دوران خوشی بوده است، در زمان تنش و فشار عصبی به آن دوره فکر کنید و در آن خاطرات غوطه‌ور شوید.

 

به جنبه‌های روشن هم توجه داشته باشید

تقریبا برای هر موقعیتی، جنبه روشنی هم وجود دارد. حتی برای موقعیت‌هایی که اول، ناراحت کننده به نظر می‌رسند. به دنبال این جنبه روشن بگردید، از آن لذت ببرید و بگذارید شما را آرام کند.

 

تغییر عقیده دهید

سعی کنید، در مورد آرام بودن نظر خود را تغییر دهید. تنها کافی است که این تصمیم را بگیرید تا احساس آرامش کنید.

 

کار را به استراحت تبدیل کنید

تصور کنید، همان احساسی را که در روزهای تعطیل دارید، در تمام روزهای هفته پیدا کرده‌اید. در چنین حالتی تا چه حد احساس راحتی می‌کنید؟ تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید، یک چیز است: یک عکس، فرصتی برای دیدن، یک کتاب زیبا درباره یک جای خوش آب و هوا!

 

انتخاب کنید

به دنبال انتخاب‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف کار باشید و سعی کنید هر زمان از همه آن‌ها آگاهی داشته باشید. آن‌وقت همیشه احساس خواهید کرد، بر مقداری از پیش‌آمدها کنترل دارید.

 

هرگز نگویید «باید»

هر وقت از کلمه «باید» در صحبت‌هایتان استفاده کنید، به فشار روانی خود اضافه می‌کنید. کلمه مناسب‌تری را جایگزین آن کنید تا زندگی راحت‌تر به نظر برسد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *