۱۵۰ نکته برای حفظ آرامش در محیط کار – قسمت اول

مقدمه…

می‌دانیم که همه دلشان می‌خواهد در آخر هفته احساس آرامش کنند. به چیزی فکر نکنند، استراحت کنند و راحت باشند. شش روز دیگر هفته، روز‌هایی هستند که ما را امتحان می‌کنند. شش روزی که ما کار می‌کنیم.

ولی تا به حال فکر کرده‌اید که اگر تمام روزهای هفته، مثل آخرین روز، یعنی روز تعطیل و استراحت بود چه می‌شد؟

زیاد مشکل نیست!

موضوع این مقاله در این باره بوده و در قالب ۱۵۰ نکته مفید به شما عزیزان ارائه گردیده است.

هر قسمت از این نکات پیشنهادی برای بهتر شدن کار، رسیدن به آرامش و … است. آن را با ارزش بدانید و بگذارید ضمیر ناخودآگاهتان شما را به خواندن آن تشویق کند. لطفا آن را خیلی جدی نگیرید، آرامش داشتن یعنی لذت بردن!

حفظ آرامش در محیط کار

قدم اول را بردارید

مهم‌ترین قدم برای حفظ آرامش در محیط کار، آن هم در کوتاه‌ترین زمان و کم‌ترین مدت، این است که شما تصمیم بگیرید آرامش داشته باشید. پس از همین حالا تصمیم بگیرید.

 

گیاه را فراموش نکنید

گاهی حتی نگاه کوتاهی به طبیعت، فشار زندگی روزمره را در وجود شما از بین می‌برد. داشتن گلدان در خانه یا در محل کار، باغی خیالی را در ذهن شما تداعی می‌کند.

 

دفترچه یادداشتی همراه داشته باشید

زمانی که با انبوه کار روبه‌رو هستید، با دو وسیله بسیار مهم، می‌توانید فشار روانی ناشی از کار را کاهش دهید. این دو وسیله مداد و دفترچه یادداشت هستند. مواردی که باعث نگرانی شما شده‌اند، یادداشت کنید و با دیده حقارت به آن‌ها بنگرید. چیزی را بنویسید که می‌خواهید در آن روز بدست آورید و مواظب باشید کارهایتان را با نظم انجام دهید.

 

در آرامش کار کنید

وقتی وانمود می‌کنید که شخص آرامی هستید و خصوصیات یک فرد آرام را می‌پذیرید، خود را متقاعد می‌کنید که همیشه آرام باشید.

 

نادانی خود را بپذیرید

هر قدر باور کنید که جواب مسئله‌ای را نمی‌دانید، به همان قدر باید زمان بیشتری را برای پیدا کردن جواب صرف کنید.

کاغذ باطله

به کاغذ باطله‌ها رحم نکنید

هرچه زودتر خود را از شر اطلاعات بی‌مصرف که مدت‌هاست به آنها احتیاجی ندارید، رها کنید و کاغذ‌های باطله را در سطل بریزید.

 

کل را از جزء جدا کنید

کارهای بزرگ و کوچک را در روز هماهنگ کنید،‌ هرچه کارهایتان کمتر با هم تلاقی پیدا کنند،‌ آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

ساده بگیرید

هر چه زندگی و کارتان پیچیده‌تر باشد، فشار روانی بیشتری خواهید داشت. به دنبال راه ساده‌تر برای کار و زندگی باشید، متوجه می‌شوید که مسائل ساده خواهند گذشت.

 

نگرانی به موقع

نگرانی همیشه برای آینده است. پس اگر به مسائل کنونی بیشتر توجه داشته باشید، نه تنها احساس آرامش بیشتری می‌کنید، بلکه در آینده با تسلط بیشتری با مسائل مواجه خواهید شد.

 

از هوش خود استفاده کنید

اگر به همان مقدار که به انجام شدن کار فکر می‌کنید به ارتباط خوب و تاثیرات آن بر دیگران نیز بیندیشید، از بسیاری سوء‌تفاهم‌ها در امان می‌مانید.

 

به پارک بروید

تنها با چند دقیقه قدم زدن در یک پارک و یا باغی پر درخت حتی در مرکز شهر فشار روانی شما تخلیه شده و آرامش به شما باز می‌گردد.

 

ملاقات‌های اداری خود را با فاصله تنظیم کنید

بین دو ملاقات خود حداقل پانزده دقیقه فاصله بیندازید. این کار نه تنها مانع فشار عصبی بر شما می‌شود، بلکه کیفیت ملاقات‌ها را نیز بالا می‌برد.

توپ

توپی را فشار دهید

فشردن یک توپ کوچک، تنش‌های عصبی‌ای را که در انگشتان و دست‌های شما متمرکز شده‌اند، خالی می‌کند.

 

از برخورد با این گونه افراد خودداری کنید

اگر این ویژگی‌ها را دارید، در ردیف افراد تیپ الف قرار می‌گیرید. به شما سفارش می‌کنیم که از برخورد با این افراد خودداری کنید. ویژگی این افراد این است که یکدنده، هیجانی و اهل رقابت هستند. برعکس با افراد تیپ ب که آرام‌ترند معاشرت کنید.

 

هیچ کاری را دوباره انجام ندهید

اگر روی کار تمرکز کنید، مطمئن باشید که می‌توانید بدون دوباره کاری و بدون زحمت اضافی، انجامش دهید. حتی اگر این کار خیلی طول بکشد.

 

همیشه راه ساده‌تر را پیش بگیرید

آرام بودن، به خودی خود، یکی از لذت‌های بزرگ زندگی است. بنابراین دستیابی به آرامش هم باید لذتبخش باشد.

 

خود را آزار ندهید

ماساژ یکی از مؤثرترین راه‌های رسیدن به آرامش است. این کار لذت زیادی هم دارد. اگر به طور مرتب بدنتان را ماساژ دهید، هم روحیه خوبی پیدا می‌کنید و هم به حفظ سلامتی خود کمک کرده‌اید.

 

کارتان را دست کم نگیرید

اگر اشتیاق رسیدن به جاه و مقام با هدف‌های نامشخصی همراه شود، شخص را در وضعیتی پر از فشار‌های عصبی قرار می‌دهد. آرام باشید و اهداف خود را به صورت روشن و واضح مشخص کنید.

 

شوخی را جدی بگیرید

فکر نکنید که فقط و فقط باید کارهای سخت را انجام دهید. اگر دیدتان را نسبت به انجام کار کمی عوض کنید، جدی‌ترین کارها هم مثل یک شوخی به نظر می‌رسد.

 

برنامه‌ریزی روزانه داشته باشید

با روزی یک ساعت برنامه ریزی در وقت بیکاری، آرامش و نظم در زندگی خود بوجود آورید. البته فقط برای خودتان برنامه بریزید.

گل

آرامش را در گلدان جست‌و‌جو کنید

طبیعت شفابخش است. دیدن طبیعت و قدم زدن در آن فشارهای عصبی را کم کرده و نگرانی‌ها را از بین می‌برد. برای بسیاری از افراد گلدانی پر از گل‌های رنگارنگ، حتی یک شاخه گل، می‌تواند در رسیدن به آرامش مؤثر باشد.

 

با تأثیرات نورهای زیان آور مقابله کنید

چراغ‌های برق، رایانه و لامپ‌های فلورسنت، همگی تنش عصبی ایجاد می‌کنند. تا جایی که می‌توانید در برابر این نور‌های مزاحم قرار نگیرید و تجهیزات الکترونیکی دیگری را جایگزین آنها کنید، مانند ژنراتوری با یون یا تجزیه‌گر.

 

با نظم آرامش برقرار سازید

بی‌نظمی، مخالف آرامش است. بی‌نظمی باعث آشفتگی می‌شود، وقت زیادی را می‌گیرد و شما را به یاد تمام کارهایی می‌اندازد که باید انجام دهید.

نظم، فضای آرامی را برای شما مهیا می‌کند و در آن احساس آرامش می‌کنید.

 

یک لحظه حرکت نکنید

گه‌گاهی در طول روز سعی کنید چند لحظه‌ای بی‌حرکت بمانید تا ضربان قلبتان کاهش پیدا کند. تکان نخورید و به چیزی فکر نکنید. سکون، آرامش می‌آورد.

 

بدانید چه چیز مهم است

ببینید چه چیز در زندگی شما مهم است. پول، مقام، موقعیت، خانواده، روابط، و بر اساس آن، زندگی را الویت بندی کنید. پس از آن، دیگر در انجام کارهای روزانه نگران چیزهای بی‌اهمیت نخواهید بود.

 

از ناخودآگاه خود پیروی کنید

اگر به ضمیر ناخودآگاه خود بگویید که چه می‌خواهید، قطعاً به خواسته خود می‌رسید. ضمیر ناخودآگاه، بهترین منبع برای برنامه‌ریزی، بهترین منبع برای خلاقیت و بهترین راه برای رسیدن به آرامش است.

خواب به موقع

زود بخوابید

این حرف بسیار درستی است که می‌گویند: «یک ساعت خواب قبل از نیمه شب بهتر از دو ساعت خواب بعد از نیمه شب است.»

 

در کارها پشت کار داشته باشیم

هنگام کار -به خصوص کار با رایانه -پشتکار داشته باشید تا به آرامش برسید.

 

دنیا را کودکانه بببینید

سعی کنید مسائل جدی زندگی را با دیدی کودکانه ببینید. آن‌وقت متوجه می‌شوید که مسائل آن قدر هم جدی نیستند. مگر نه؟

 

با جریان کار حرکت کنید

در بسیاری از هنرهای رزمی، هنر رزمنده، استفاده از نیروی گروه مقابل به نفع خود است. این کار برای ایجاد آرامش در محیط کار هم قابل استفاده است. همیشه همراه با جریان کار حرکت کنید و از نیروهای بازدارنده‌ای که در این مسیر با آنها روبه‌رو می‌شوید، به نفع خود استفاده کنید.

 

به ویتامین ث رو بیاورید

سعی کنید، بیشتر غذاهایی را بخورید که ویتامین ث داشته باشد. مثل بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات. این گونه غذاها نه تنها برای سلامتی شما مفیدند، بلکه بر ذهنتان هم اثر مثبت میگذارند و به آرامش شما کمک می‌کنند.

 

شکست را بپذیرید

علی‌رغم چیزی که در کودکی آموخته‌اید، لازم نیست هرکاری که انجام می‌دهید با موفقیت همراه باشد. بعضی‌ها با چشمپوشی از موفقیت، آرامش خود را حفظ میکنند.

 

از آرامش حرف بزنید

یکی از تأثیرات بی‌نظر حرف زدن از آرامش، ایجاد آرامش است. حالا میدانید که اگر بار دیگر دچار نگرانی شدید، از چه حرف بزنید.

 

بی‌اعتنایی کنید

بعضی مسائل هستند که حل آنها از عهده شما بر‌نمی‌آید. نسبت به آنها بی‌اعتنا باشید و سعی کنید همه نیرویتان را صرف مسائلی کنید که از عهده حل آن‌ها بر‌می‌آیید. این‌طوری احساس آرامش خواهید کرد.

 

لحظه‌ها را غنیمت بشمارید

اگر ذهنتان را روی کاری متمرکز کنید، آن کار هر قدر هم بی‌اهمیت باشد، متوجه می‌شوید که زمان به سرعت سپری می‌شود و شما از تلاشتان احساس رضایت می‌کنید. همیشه مسیری را بپیمایید که به آرامش منتهی شود.

 

به علائم عصبی توجه کنید

اگر به علامت‌های بروز فشار‌های عصبی آگاهی داشته باشید، راحت می‌توانید بروز و افزایش آنها را کنترل کنید. به دنبال علائم خاص بگردید: مثل وقتی که سرعت حرف زدن شما افزایش میابد، یا وقتی تند تند نفس می‌کشید. این‌ها علائمی هستند که نشان می‌دهند به آرامش نیاز دارید و باید به آرامش فکر کنید.

چند دقیقه هم چرت بزنید

اگر در طول روز و هنگام کار، خسته شدید، چند لحظه‌ای چرت بزنید. با تعجب می‌بینید که پس از چند دقیقه، چقدر احساس آرامش می‌کنید. حتی اگر این چرت زدن پشت میز کار باشد.

بو‌ها را دست کم نگیرید

بعضی بو‌ها، ماده‌ای به نام «سروتونین»، که یک انتقال دهنده عصبی آرام‌بخش در مغز است، تولید می‌کند. از موثر‌ترین این بو‌ها، بوی اسطوخودوس و بابونه است.

گلدان

در محیط کار خود گل و گیاهی بگذارید

یک یا چند گلدان زیبا در اتاق کار، راهی طبیعی برای مقابله با عوارض دستگاه‌های الکترونیکی مانند فتوکپی و نور دستگاه مانیتور است.

خود را قد بلند فرض کنید

فرض کنید، قدتان به قدری کوتاه است که فقط چند سانتی‌متر از زمین فاصله دارد. بعد احساس کنید که در حال رشد هستید و ذره ذره قد می‌کشید. با این کار یک حس سبکی تمام بدنتان را فرا می‌گیرد.

از وقتتان استفاده کنید

برخلاف تصورتان، برای هر کاری که بخواهید انجام دهید، وقت کافی دارید. کاری که انجام آن در نظر شما غیر ممکن است،انجام نمی‌دهید. پس فراموشش کنید.

بیشتر از حد معمول آب بنوشید

خیلی بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید به آب احتیاج دارید، پس آب بنوشید. نوشیدن آب نه تنها به حفط سلامتی شما کمک میکند، بلکه در ایجاد احساس آرامش نیز موثر است.

با خودتان حرف بزنید

برای اینکه آرام شوید، با خودتان حرف بزنید. این جمله را آرام آرام بگویید:«من همیشه احساس آرامش و راحتی میکنم و این احساس را به تمام کسانی که با آنها تماس  دارم منتقل میکنم.» و تا حد ممکن آن را جدی بگیرید.

به عمق وجود خود بروید

اغلب می‌شنوید که کشتی‌گیران، بازیگران و … قبل از شروع به فعالیت «به عمق وجود خود» می‌روند. شما هم می‌توانید همین کار را انجام دهید.

برای تاثیر بیشتر و رسیدن به آرامش، در خود متمرکز شوید و آرام نفس بکشید.

دست از کار بکشید

در پایان روز کاری خود، کمی استراحت کنید. آرام باشید و خود را رها کنید. این مسئله بسیار بسیار طبیعی است، اما خیلی از مردم چنین کاری را نمی‌کنند.

لحظه‌های آرامش را باز سازی کنید

لحظات آسودگیتان را به یاد آورید. فکرتان را در آن لحظات متمرکز کنید و خوش باشید. هر بار که احساس کردید به آرامش نیاز دارید، ذهنتان را روی آن لحظه‌ها متمرکز کنید.

به زمان زندگی ببخشید

در زندگی همه چیز فراوان یافت می‌شود، به این شرط که با اشتیاق به آن نزدیک شوید. بدانید که در زندگی، تولید کننده و تکمیل کننده همه کاستی‌هاست.

***

پایان قسمت اول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *